Jeszcześmy dotąd o tem nie słyszeli żeby kto odszedł bez Twej kurateli...

Od ponad pięciuset lat u stóp Cudownego Kcyńskiego Pana Jezusa sprawowana jest Eucharystia, w czasie rozbiorów i wolności. Kcyńskie dzieci tak jak dzieci z Wrześni zbuntowały się przeciwko germanizacji i  wraz z ówczesnym Proboszczem – ks. Janem Opielińskim przed Cudownym odmawiali różaniec. Jak pokazuje nam historia każdy kto się ucieka do Kcyńskiego Pana Jezusa nie dozna zawodu. W dniu 2 w Święto  Matki Bożej Gromnicznej jak i 3 lutego 1919r. małe siły Polskie wraz z pomocą Cudownego – jak twierdzą Kcyniacy – pobili przeważające siły niemiecki. Niemcy Kcyni  nie zdobyli, nie zdołali opanować „góry z klasztorem” i Cudami słynącym Panem Jezusem. W naszej Kcyni powtórzył się cud z Jasnej Góry z czasów wojen szwedzkich.

Za ogrom łaski jakie Cudowny wyświadczył Kcyni – wszyscy dziękowali – dziś po 98 latach od Powstania Wielkopolskiego  zgromadziliśmy się w naszym kcyńskim Sanktuarium by dziękować Cudownemu, za tamto zwycięstwo, by prosić o zbawienie wieczne dla poległych Powstańców, by Bóg ich ofiarę życia nagrodził chwałą nieba, modliliśmy się również  za naszą „małą ojczyznę” – Kcynię.